Noje – Noah (2014)

Biblijske teme, kao što su priče o Davidu, Adamu i Evi, Kainu i Avelju su urezane u kolektivnu podsvest naše zapadnjačke kulture. Kroz istoriju ovom tematikom su bili inspirisani mnogi umetnici iz svih grana umetnosti, a svedoci smo da smo u poslednjih nekoliko godina imali nekoliko visokobudžetnih ostvarenja koja direktno obrađuju pisanja iz Biblije. Ni Darenu Arnofskom (Darren_Aronofsky), režiseru filmova Rekvijem za snove i Crni labud, korišćenje ovih ideja nije strano. Njegova predhodna ostvarenja kao što su Pi i Fontana, se poigravaju sa temama usko vezanim za Stari Testament i Kabalu, tako da činjenica da se nejgov najnoviji film bavi temom velikog potopa ne dolazi kao veliko iznenadjenje.Noah2014Poster

Opšte je poznato da ovaj režiser poseduje ogromnu dozu divljenja ka liku Noje još od svog detinjstva. Čak se može naći i njegova poema iz 1982. godine, pod nazivom “Golub” (The Dove), inspirisana ovim mitom. Međutim još od prvih, akcijom ispunjenih isečaka iz ovog filma, iskrsnula su mnoga pitanja o ovom ostvarenju. Glasine da Paramount Pictures, producentska kuća koja stoji iza ovog ostvarenja, testira alternativne verzije filma na izabranoj publici, su samo dodatno zagolicale maštu svih tipova ljubitelja sedme umetnosti.

Ispostavilo se da je Noje mnogo izazovniji, kompletniji i bolji film, nego što je to bilo ko očekivao. Scenario ovog ostvarenja je fantastično urađen i izbalansiran. Iako je zadržao sve elemente iz biblijske priče, Aronofski je priču proširio fikcijom, kreirajući time metaforički, ali ne i istorijski svet. Time je na veoma mudar način zadovoljio religijske fanatike i filmske zavisnike.

Prvih nekoliko kadrova su iskorišćeni kao uvod u fabulu. U ovih nekoliko scena uz narativ, prvo nam je predočena legenda o Padu iz Knjige Postanka, tj. o Evinoj odluci da pojede zabranjeno voće sa drveta znanja. Zatim smo upoznati sa Kainovom izdajom i ubistvom svog brata Avelja, kao i sa postojanjem misterioznog trećeg sina Adama i Eve – Setom. I dok loza Kaina, iscrpljuje prirodna bogatstva i uništava zemlju, loza Seta je posvećena duhovnosti i posvećenosti Tvorcu. Noje, kojeg glumi Rasel Krou (), je poslednji u ovoj lozi. Njemu se Tvorac obraća u snovima, najavljujući veliki potop s kojim on mora da se izbori.

Ova poznata priča je, međutim dopunjena određenim fiktivnim elementima, koji ne postoje u samoj Bibliji. Tako se, na primer pojavljuju anđeli Nadzirači, koji iako nisu deo originalnog predanja, sasvim lepo funkcionišu u priči. Takođe, sam Noje je dosta razvijen kao glavni lik. Njegovo iskušenje je veoma produbljeno, naročito u trećem aktu filma, koji je najnapetiji i najbolji. Generalno, mnogo je simbolike i tema za razmišljanje utisnuto u ovaj film. Jedna od glavnih premisa je povlačenje paralela između društva pre potopa i našeg savremenog društva. Iako je to prilično suptilno, gotovo neprimetno provučeno kroz film, poruka je jasna. Osim toga, film je prožet konstantim konfliktom želje ljudske i želje Tvorčeve. Likovi su neprestano naterani da se bore sa arogancijom svojih ega, i preispituju da li su njihove egsistencijalne želje ono što zaista treba da bude urađeno.noah

Vizuelno ovaj film na momente izgleda kao da u njega nije uloženo 127 miliona dolara. Iako obiluje prelepim pejzažima i okrutnim scenama potopa, animacija u određenim momentima nije u potpunosti na nivou. Recimo, gore spomenuti, Nadzrači izgledaju veoma jeftino, kao transformersi napravljeni od kamena. Ali zato, kompjuterski uradjena voda nikada nije izgledala realnije. Sve u svemu, estetski ovaj film više vuče ka Gospodaru prstenova, nego ka Mukama Isusovim, i sasvim mu lepo stoji ta nota. Klint Mansel (Clint Mansell), koji je uvek zadužen za muziku u filmovima Darena Arnovskog, je i ovaj put uradio fantastičan posao. Muzika podseća na muziku iz filma Fontana, za koju autor ovog teksta smatra da je jedan od najboljih filmskih muzičkih albuma.

Iako je najveći teret ovog filma pao na njega, Rasel Krou to odlično iznosi. U momentima gde glavni lik postaje zaslepljen verom, ali uspeva da održi svoju ljudskost, nastup Kroua je fantastičan, u rangu sa onim u Blistavom umu. Pored njega zapažene uloge su imali i Ema Votson () kao Ila i Dženifer Koneli () kao Nameh. Ipak najveća mana ovog filma je što pored protagoniste, ostali likovi nisu uopšte razvijeni. Celokupna drama oko Noje, jednostavno odvlači pažnju sa ostalih likova, te zbog toga gluma u pojedinim trenutcima izgleda smešno. Zaključak je da “Noje” izgleda kao da je dizajniran da napuni bioskopske sale. Ovaj film ima sve, od akcije, preko drame do metafizike i egzistencijalnih pitanja. I iako boluje od “dečijih bolesti” i ima krajnje nelogične slabosti, ovaj film prikazuje pravu prirodu ljudskosti, i moći slobodne volje u borbi sa dogmom, što je za svaku pohvalu. Verovatno najlošije ostvarenje Arnovskog, ali i dalje dovoljno lukavo da ga treba pogledati.

Ocena: 7/10

autor recenzije: Nikola ŽivkovićJennifer-Connelly-in-Noah-2014-Movie-Image

TAGOVI:

OSTAVI KOMENTAR, ULEPŠAJ MI DAN

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ulogovan kao . Izloguj se?

11 Comments

  1. Frank Drebin

    Dosadan, cudan (ne na dobar nacin "cudan") , neinventivan, usiljen, par lepih kadrova, ali nedovoljno za pozitivan utisak, veliko razocarenje…

  2. Mladen

    Slazem se sa autorom u potpunosti, samo sto bih ipak dao malo vecu ocenu, bar 8 je moralo da bude…Film je pravi kada izadjes iz sale i jos uvek razmisljas o filmu, a Noje je definitivno takav…Slazem se i sa manama, neke potpuno nelogicne greske (ne bih da spojlujer, ali skontacete sami) da se provuku ovakvom reditelju, totalno neshvatljivo, mada to je toliko sitno u odnosu na onu glavnu pricu da se da zanemariti.Definitivno preporuka

  3. Joca

    Molim Vas smo još za mišljenje da li je film pogodan (tj da li nije nepogodan) za dvanaestogodišnjaka

      • Nikola

        PG-13 – A trademark used for a movie rating indicating that admission will be granted to persons of all ages but that parental guidance is suggested in the case of children under the age of 13.
        Ne znači baš to 😉

  4. Milos

    Film je ok i drzi paznju tj. nije uopste dosadan kako je neko gore pomenuo…Element sa evolucijom u 3 dana je bas zanimljivo odradjen…Sve u svemu nije gubljenje vremena pogledati ga…

  5. Suzana

    Film je vrlo dobar, i ne slažem se sa komentarom da je dosadan. Čak naprotiv, drži pažnju celo vreme, neke scene su fascinantne. Činjenica je da nije skroz biblijski, ima nekih"dodataka" ali to nije smetalo njegovoj lepoti. Vredi da se pogleda. Muzika u filmu je fantastična. Na kraju bih dodala da je moj sin koji ima nepunih 13 godina gledao i to sa velikom pažnjom film i veoma mu se dopada, jer su mu mnoge činjenice poznate sa časova veronauke. Definitivno ga vredi pogledati, jer kad izadjete iz bioskopa i imate ga još uvek u glavi i tako ste puni utisaka, morate ga komentarisati, onda je to po meni ono pravo.

  6. Nenad

    Gledao sam film i prilično sam razočaran. Uzaludno utrošeno vreme, koje se nažalost vratiti ne može 🙁

  7. elistesa

    A sa kime ce se devojcice ''mnoziti'' ?! Totalno nelogican kraj….

  8. Dušan

    Film ima previše umetničkih sloboda

  9. Nikanor

    Bespotrebno naduven film. Ocena 6