
U svetu dokumentarnih filmovima koji je pun mnogobrojnih podžanrova, jedan od omiljenih oblika ove umetnosti izražavanja i prenošenja informacija su mi svakako putopisi. Putopisi za zadak imaju da svojoj publici prikazuju egzotične predele i da li putem naracije, ili ostalih dokumentarnih tehnika, pokušaju da prenesu što više značajnih i interesatnih informacija o destinacijama koje su uzete za subjekte njihovih filmova. Iako je ovaj format davno izgubio interesovanje velikih studijskih kuća i znatno više se radi u režiji televizijskih stanica, još uvek postoji nekolicina filmskih profesionalaca koji svoje lutanje po planeti konstruišu u dugometražne filmove čije je mesto definitivno u bioskopima i na mnogobrojnim festivalima.
Ron Frika (Ron Fricke) se ovom vrstom dokumentarnog filma intezivno bavi poslednjih nekoliko decenija i za to vreme pored nekolicine kratkih putopisa, predstavio se ljubiteljima filma sa maestralnim ostvarenjima kao što su “Koyaanisqatsi” i “Baraka”, koji su hiptnopisali razne publike širom sveta. Njegov najnoviji film “Samsara” dobio je zaista ograničenu distribuciju i samo mali broj filmadžija je imao priliku da ga vidi u bioskopu, dok su ostali primorani da tragaju za kopijama na internetu.
“Samsara” je sanskritska reč koja kada bi se grubo prevela, značila bi: “točak života koji se neprestano okreće“. Iz samog naslova se može zaključiti peonta čitavog ovog neobičnog putopisa, a to je svakako traganje njegovog autora za tom jednom zajedničkoj stvari, odnosno niti, koja nas sve tako različite i drugačije povezuje i u svojoj najdubljoj esenciji ipak čini istim. Sniman u čak 25 država, u periodu od 5 godina, “Samsara” nas vodi preko svetih područja, ratnih zona, industrijskih kompleksa, pa sve do prirodnih bogatstava. Odsustvom svih vrsta naracije i dijaloga u startu čini “Samsaru” drugačijim dokumentarnim film, koja za razliku od većine ostvarenja ovog formata, podstiče publiku da sama na svoj način tumači uzbudljive sekvence i kadrove pune opijajuće i neverovatno kvalitetne fotografije.
“Samsara” u svom putovanja kombinuje antiku sa modernim i trudi se da na jedan artistični način oslika poreklo čoveka, dokle je stigao, kao i čitavo iskustvo njegovog življenja na ovoj planeti i u kakvim sve oblicima ono može biti.
“Samsaru” ne bih mogao da opišem kao klasičan putopis ili dokumentarni film, već kao lepo usmerenu meditaciju koja putem svojih snažnih prikaza hrani dušu i prosvetljuje u razumevanja cikličnog odnosa između čoveka i prirode. Fantastičan dokumentarni film, pravi odmor za oči i dušu. Obavezno pogledati remek-delo američkog reditelja i snimatelja.
NAPOMENA: Ako planirate da gledate ovo ostvarenje, obavezno to uraditi u najvećoj mogućoj rezoluciji.
Ocena: 10/10
uros
Ima li negde prevod, ne mogu da nadjem, hvala.
Goran Mirković
Lepo stoji u tekstu da se u filmu ne izgovara niti jedna reč.
Boris
Drago mi je što vidim da ljudi cene ovakve filmove.
Pingback: Samsara (2011) - Dokumentarci Online | Besplatni Dokumentarni Filmovi
Andrija
Dobar film !! Na momente zastrasujuci ….Preporuka ko voli dokumentarce